Kuidas see käib? Formaadi kirjeldus
Ekspert versus publik või publik versus paneel – struktureeritud ja modereeritud arutelu, kus on oma osa sissejuhatusel ja soojendusel ning lõpusõnal ja järeldustel. Nimetatakse ka “vaba mikrofon”.
Moderaator juhatab sisse nii teema kui ka esineja. Selgitab publikule, kuidas märku anda, et kõnepulti küsimust esitama saada. „Kuumal toolil“ on keegi arvamusliider või seisukoha esindaja, kõnepult on asetatud esineja vastu, st suunaga tema poole, ja puldi taha saavad publikus olevad inimesed astuda ning oma küsimuse küsida.
Arutelu lõpus teeb moderaator kokkuvõtte õhku jäänud küsimustest ja arutelul fookuses olnud teemadest.
Mida arutelus osalejad teevad?
Osalejatel on võimalus oma küsimustega kõnepulti astuda ja neid esitada.
Kui arutelus on kutsutud esinejad, mida nemad teevad?
Arutleja on keegi oma ala ekspert või arvamusliider. Arutlejateks võib ka olla paneel erinevate arvamuste esindajatest ja ekspertidest.
Milline on moderaatori roll?
Eeltööna tuleb leida esindajad ja mõelda soojenduse peale, sest ainult esindajate tutvustamisest ei piisa. Soojenduseks võib taas olla publiku kaasamine käte tõstmise näol või arutelu kõrvalistujaga, milliseid küsimusi mul seoses selle teemaga on. Lõppsõna/kokkuvõte tuleb kujundada lähtuvalt toimunud arutelust.
Arutelus osalejate arv ja profiil?
Osalejate arv ei ole piiratud.
Eeltöö ja järeltöö: millise suurema protsessi osaks selliselt üles ehitatud arutelu sobib?
Saab kasutada väga erinevate protsesside osana – strateegiate, arengukavade ja muude kaasamisprotsesside jaoks näiteks.
Kui tunned, et vajad aruteluformaadi valimisel või rakendamisel nõu, võta ühendust oma aruteluala koordinaatoriga. Arvamusfestivali poolt pakutavast sisulisest toest arutelude korraldamiseks loe lähemalt SIIT.